Корзина
6 отзывов

Організм новонародженого

Організм новонародженого

Ірина Безрукова, лікар-неонатолог, Перинатальний медичний центр

Лікарі називають новонародженими діточок з моменту появи на світ і до 28-го дня життя. Цей період вважається дуже непростим і відповідальним для малюка. За цей час всім його системам належить повністю перебудуватися і навчитися жити поза материнським тілом. Якщо раніше малюк і дихав, і харчувався, і позбавлявся від «відходів» за допомогою мами, то тепер йому належить робити це самому. Весь перший місяць він пристосовується до нових умов, і в цей час його організм перебуває в стані нестійкої рівноваги, оскільки органи і системи поки не сформовані остаточно. Не дивно, що в їх роботі можуть виникати поодинокі збої - лікарі називають їх межовими станами. Такі тимчасові порушення природні і, як правило, швидко проходять самі собою.

ВДИХ ВИДИХ

Щоб кожна клітина дитини отримувала кисень, який до народження надходив через плаценту і пуповину, за лічені секунди після народження змінюється вся система кровообігу. У серці закриваються протоки, які були необхідні під час вагітності, і кров починає текти новим маршрутом до легень, які не діяли до народження. Обмін речовин відбувається у немовляти набагато інтенсивніше, і він дихає вдвічі частіше дорослого, здійснюючи близько 30 дихальних рухів в хвилину. Його серце б'ється, як у бігуна після стометрівки (до 130-140 ударів в хвилину, тоді як у нас з вами - 60-80).

У моменти навантаження - а для новонародженого це і годування, і переодягання, і лікарський огляд - серцебиття і дихання частішають ще більше. Іноді мамам доводиться чути сопіння - це «заслуга» вузьких носових ходів дитини. До речі, з тієї ж причини навіть невеликі скоринки в носі або легкий нежить можуть спричиняти у малюка занепокоєння. Так що стежити за станом носика і регулярно чистити його ватяним джгутиком (але не паличкою) дуже важливо, особливо якщо в квартирі сухе повітря.

ЇМО І НАБИРАЄМО ВАГУ

У перші три дні після народження всі малюки втрачають у вазі, зазвичай 4-6% від початкових показників. Причина в тому, що організм активно звільняється від первородного калу і втрачає рідину через шкіру і легені. А у молодої мами поки недостатньо молока, щоб компенсувати втрати. Зате до 10-го дня діти зазвичай повертаються до ваги, з яким з'явилися на світ, а після 2-го тижня починають додавати приблизно по 200 г щотижня.

Якщо втрата становить більше 10% від ваги, або малюк погано відновлює його, це найчастіше говорить про недостатнє харчування (рідше про якісь проблеми зі здоров'ям). Мамі насамперед варто постаратися підсилити лактацію, як можна частіше прикладаючи дитину до грудей і вдень, і вночі. Для контролю малюка потрібно буде зважувати до і після кожного годування. У першу добу новонароджений висмоктує всього 5-10 мл за годування, але з кожним днем додає до разової порції приблизно по 10 мл, з'їдаючи в другий день до 20 мл за один підхід, в третій день - вже до 30 мл і так далі. З 2-го тижня і далі обсяг разової порції розраховують виходячи з того, що за добу дитина з'їдає кількість молока, що дорівнює 1/5 своєї ваги, і розділивши це число на кількість годувань. До кінця 1-го місяця малюк може випивати вже по 100-120 мл молока за раз. Саме дитячі ваги з точністю вимірювання 5 грам допоможуть слідкувати за всіма цими процесами.

ІНОДІ НА 2-МУ ТИЖНІ ЖИТТЯ НА ОБЛИЧЧІ ТА ГОЛОВІ СВОЇХ МАЛЮКІВ МАМИ МОЖУТЬ ПОМІТИТИ ЯСКРАВО-ЧЕРВОНІ ПЛЯМИ З БІЛИМ ЦЕНТРОМ, БЛИЗЬКО 1 СМ В ДІАМЕТРІ. ЦЕ ТОКСИЧНА ЕРИТЕМА - РЕАКЦІЯ ШКІРИ НА ЗАСЕЛЕННЯ КИШЕЧНИКА МІКРОФЛОРОЮ. ТАКІ ЦЯТКИ ЗНИКАЮТЬ САМІ СОБОЮ ПРИБЛИЗНО ЗА ТИЖДЕНЬ.

ВЕЛИКІ І МАЛІ

У перші 3-4 дні життя малюк позбавляється від темного тягучого калу - меконію, який накопичився в його кишечнику за півроку до народження. Після того як він повністю виходить, замість нього в підгузку з'являється кашка оливкової або жовтуватого відтінку, що нагадує за консистенцією рідку сметану, без неприємного запаху.

«Великий» туалет немовлята зазвичай роблять 3-7 разів на добу, а іноді і частіше, після кожного годування. На другому тижні випорожнення малюка може стати більш прискореним і рідким - це природна реакція на заселення кишечника, стерильного від народження, всілякими бактеріями. Ситуація налагоджується приблизно за тиждень, і до кінця першого місяця стілець стає більш густим, однорідним і набуває жовтого кольору. У ньому можуть зустрічатися білі грудочки неперетравленого молока і невеликі прожилки слизу.

«Малий» туалет у новонароджених теж має свої особливості. У перші 2-3 дні життя малюк мочиться дуже мало (а то і зовсім обходиться без цього), оскільки мало їсть і втрачає багато рідини під час дихання і через шкіру. До кінця першого тижня сечовипускання стають частішими, до 10-15 разів на добу. У перші кілька днів тиждень сеча дитини може бути цегельного відтінку через те, що в ній присутня велика кількість солей - уратів, але приходить в норму приблизно за тиждень.

ТО ЖАРКО, ТО ХОЛОДНО

Механізми терморегуляції у новонароджених ще не налагоджені, а тому малюк дуже легко може перегріватися і переохолоджуватися. Зігрітися за рахунок руху або охолодитися через потовиділення крихітка поки не в змозі, ось чому дорослим важливо самим стежити за його комфортом. У перші дні життя дітям потрібні «теплі» умови, щоб адаптуватися до різкої зміни температури (з 36,6 ° С усередині маминого тіла до 22-23 ° С в пологовому будинку), ось чому в пологовому будинку діточок загортають в кілька пелюшок, а ослаблених малюків і зовсім кладуть в спеціальний підігрівальний кювез. Але вже після виписки з пологового будинку зайве тепло дитині не потрібно: оптимальна температура для немовлят - 20-22 ºС.

За рахунок недосконалої терморегуляції у немовлят може бути трохи підвищена температура тіла: показники до 37,3 ° С вважаються варіантом норми. Малюк може «розжаритися» і при перегріванні: він турбується, червоніє, його шкіра стає гарячою і вологою на дотик, на ній може виступити дрібна червона висипка - пітниця. А ось при переохолодженні шкіра малюка блідне і на дотик стає прохолодніше долоні дорослої. Під час прогулянки про те, що дитина змерзла, повідомлять холодний ніс і шия.

ПІСЛЯ НАРОДЖЕННЯ МАЛЮК ВЕСЬ ПЕРШИЙ МІСЯЦЬ ЗБЕРІГАЄ ТУ ПОЗУ, В ЯКІЙ ПЕРЕБУВАВ В МАМИНОМУ ЖИВОТІ: ГОЛОВКА НАХИЛЕНА ВПЕРЕД, РУЧКИ І НІЖКИ ЗІГНУТІ, ПАЛЬЦІ СТИСНУТІ В КУЛАЧКИ. ТАКИЙ СТАН ЗАБЕЗПЕЧУЄТЬСЯ ОСОБЛИВОСТЯМИ НЕРВОВОЇ СИСТЕМИ, ЯКА ПОКИ ВЛАШТОВАНА ТАКИМ ЧИНОМ, ЩО М'ЯЗИ-ЗГИНАЧІ ПРАЦЮЮТЬ АКТИВНІШЕ РОЗГИНАЧІВ.

НІЖНІШЕ НІЖНОГО

Шкіра новонароджених малюків пронизана густішою, ніж у дорослих, мережею капілярів і рясно забезпечується кров'ю. Її верхній шар - епідерміс - майже в 10 разів тонше, ніж у дорослих, а місцевий імунітет ще дуже слабкий. Через це вона більш схильна до набряків і дуже чутлива, легко червоніє.

На 2-3-й день життя шкіра малюка може набути жовтуватого відтінку - в цьому випадку лікарі говорять про фізіологічну жовтяниці. Це явище пов'язане зі зміною в складі кров'яних клітин немовляти. Білірубін, який утворюється в ході заміни «допологового» фетального гемоглобіну на нову форму, в повному обсязі утилізується незрілими ферментами печінки і забарвлює шкіру і слизові оболонки в жовтий колір. У міру того як печінка починає працювати в повну силу, колір шкіри поступово приходить в норму без усякого лікування. Зазвичай це відбувається до 10-14-го дня; якщо ж ситуація не змінюється більше двох тижнів, маляті буде потрібно лікування.

Шкіра немовляти легко вбирає в себе будь-які речовини, а сеча і кал, потрапляючи на її поверхню, швидко призводять до появи попрілостей. Так що, з одного боку, не варто зловживати дитячими косметичними засобами (якщо шкіра не відрізняється сухістю, змащувати кремом все тіло не варто), а з іншого боку, важливо ретельно доглядати за особливо чутливими зонами, перш за все сідницями і статевими органами. Після кожного «великого» туалету малюка потрібно підмивати з дитячим гелем (вологих серветок недостатньо), витирати насухо, а потім наносити крем під підгузник на область заднього проходу, сідниць, промежини, стегнових складок.

Якщо потові залози у новонароджених розвинені слабо, то сальні працюють вже на повну силу, і іноді навіть занадто активно. А оскільки вивідні протоки шкіри у дитини відкриті ще не повністю, то накопичився в них сальний секрет може викликати появу білих горбків, так званих Міліан. До 1 місяця вони можуть час від часу виникати на обличчі малюка, а потім зникати без всяких втручань.

Надмірна активність сальних залоз може привести і до того, що на голові малюка з'являться щільні жовтуваті лусочки - гнейс. Позбутися від них можна простим способом: за півгодини до купання змастіть голову дитини дитячим маслом, перед ванною розчешіть волосся м'якою щіткою, а потім промийте шампунем.

КРИЗА ЖАНРУ

На першому тижні життя через припинення поставок маминих гормонів в організмі дитини може статися гормональний криз. Незалежно від статі у малюків набухають молочні залози (іноді з них навіть виділяється жовтувате молозиво), набрякають статеві органи. А у дівчаток часом виникають кров'янисті або слизові виділення з піхви. Всі ці ситуації не вимагають від мами ніякого втручання і проходять самі собою за пару тижнів.
Другие статьи

Насколько вам удобно на сайте?

Рассказать Feedback form banner